Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich

Jak przygotować pliki graficzne do druku?

KALKULATOR ROZDZIELCZOŚCI DRUKU

Oblicz rozdzielczość w DPI oraz wymiary w pikselach.


Rozdzielczość Szerokość Wysokość

Ogólne zasady przygotowania projektów do druku wielkoformatowego

 

1.     Rodzaje plików

 

Preferujemy pliki zapisane do druku w formacie PDF z kompresją ZIP lub TIF z kompresją LZW.

 

Możesz też przesłać nam pliki w formacie PSD, AI, CDR lub JPG, a nasz dział graficzny sprawdzi czy przygotowałeś je prawidłowo. W przypadku plików wektorowych (CDR, AI) pamiętaj aby wszystkie teksty użyte w projekcie zamienić na wektory, wówczas nie będą one możliwe do edycji, ale również nie wystąpi problem braku czcionek w trakcie otwierania przez nas plików. Proces ten, ma na celu uniknięcie automatycznej zamiany fontu, przy otwieranych plikach.

 

2.      Kolorystyka projektu

 

Maszyny drukujące ze względów technologicznych nie są w stanie oddać identycznych barw jak te widziane na większości monitorów. Różnice te wynikają ze zdolności odwzorowania kolorów na konkretnym ekranie. Dla każdego monitora może być ona inna. Aby zniwelować różnice pomiędzy tym co widzimy na ekranie a tym co zostanie wydrukowane, wszystkie projekty muszą być przygotowane w przestrzeni barwnej CMYK bez użycia profilu kolorystycznego ICC. Przygotowując plik pod druk wielkoformatowy, dla czarnych czcionek, należy przyjąć składowe z jednego koloru, czyli 100% K. Dla czarnych apli, właściwie jest dodać do składowych 50% Cyanu, 40% Magenty oraz 25% Yellow.

 

 3.     Rozdzielczość grafiki

 

Dla zachowania dobrej jakości wydruku przygotowane przez Ciebie pliki z grafiką małoformatową o wymiarach do 100×100 cm tj. plakaty, naklejki, generalnie wszystkie podkuty, które docelowo oglądane będą z bliska powinny być zapisane w rozdzielczości 200-300 dpi. Natomiast dla druku wielkoformatowego jak folie samoprzylepne, banery, rollupy, zwykle wystarczy 100-150 dpi, a w niektórych przypadkach gdy wydruk oglądamy ze znacznej odległości jak np. bilboardy czy duże siatki reklamowe wystarczy nawet 30-50 dpi.

 

4.     Rozmiar pliku, skala, spady, marginesy

 

Plik pod druk wielkoformatowy powinien być przygotowany w skali 1:1 lub 1:10 w przypadku grafik o rozmiarze przekraczającym 500 cm po jednej z krawędzi. Grafika powinna posiadać spad, czyli dodatkowy obszar wokół formatu netto, zwykle przyjmuje się od 3 mm (plakaty, folie, rollupy, płyty pcw) do 15 mm (siatki, banery), w zależności od produktu. Na dodany obszar brutto należy przeciągnąć grafikę dochodzącą do krawędzi cięcia. Ważne elementy graficzne (teksty, logotypy) nie powinny znajdować się zbyt blisko krawędzi materiału. Zaleca się stosowanie marginesu wewnętrznego 3-5 mm w przypadku małych grafik i 50-100 mm w przypadku wydruków wielkoformatowych.


5.    Przygotowanie plików z efektem FLXfinish+


Technologia FLXfinish+ umożliwia uzyskanie efektu druku wybiórczego z wykończeniem matowym i błyszczącym w jednym przebiegu. 

Zobacz jak przygotować plik graficzny do nadruku w technologii FLXfinish+

Pobierz instrukcję PhotoShop

Pobierz instrukcję Illustrator

Pamiętaj, że niezadrukowane fragmenty użytego materiału będą posiadały pierwotną powierzchnię, np: używając folii błyszczącej niezadrukowane pole pozostanie błyszczące.


6. Przesyłanie plików


Pliki do druku można podpiąć bezpośrednio do zamówienia online.

Pliki do 50 MB można również przesłać bezpośrednio na adres kontakt@321druk.pl podając w tytule nr zamówienia.

Dla stałych klientów zakładamy osobny serwer FTP z indywidualnym loginem i hasłem.

 

7.     Weryfikacja plików

 

Każdy przekazany do druku plik przejdzie podstawową weryfikację. Sprawdzimy plik w zakresie: formatu pliku, spadów, rozdzielczości i kolorystyki. Nasze uwagi do projektu będą wysyłane do Ciebie bezpośrednio na podany adres e-mail. Przed drukiem prześlemy w celu akceptacji podglądy z przesłanych plików.

 

8.     Zlecenie wykonania projektu

 

Jeżeli mamy dla ciebie wykonać projekt graficzny do druku w naszej firmie, prześlij nam swoje oczekiwania wraz z opisem i materiałami które posiadasz. Treści do wykorzystania w projektach zapisane w dowolnych plikach tekstowych lub w treści przesłanej wiadomości lub formularza.

Elementy graficzne, jeżeli to możliwe w plikach wektorowych. Zdjęcia i bitmapy, prosimy o wysłanie materiałów w oryginalnej nie zmniejszanej rozdzielczości oraz jakości. Jeżeli posiadasz szkic projektu lub pomysł na twoją pracę dołącz go w dowolnym formacie do przesyłanych materiałów. Przed przystąpieniem do wykonania prac graficznych, prześlemy wycenę dla wykonywanej dla Ciebie pracy.